Sohbet NickServ (rumuz) Komutları

1 sene önce admin tarafından eklendi. 386 kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Nick – Nickserv Komutları ne işe yaradığı konusunda bilgiler.

Nickserv yani nick komutları sayesinde nickinizde bir çok değişikliği yapmanız mümkündür.Heleki son zamanlarda oluşturulan servislerden biri olan ircservices türü olan ruzzle sayesinde nickinize site adresinizi , email adresinizi , takımınızı, şehrinizi, burcunuzu isminizi ve yaşınızı ekleyebilmeniz mümkündür.Böylece bir çok insan asl yani nereli , isim,yaş sormadan direk whois çekerek kullanıcı hakkında detaylı bilgiler edinebiliyorlar.Yinede burada sizlere nickserv yani nick komutları çeşidi olan irc komutlarından kısaca bahsetmek istiyorum.Nickservkomutlarını kayıtlı olduğunuz yada bulunduğunuz herhangi bir irc platformunda deneyip kullanabilirsiniz.Sohbetler.com üzerinde bulunan servis türü ircservices’tır ve takım, burc,şehir gibi bilgilerinizi de eklemeniz mümkündür.

________________________________________

/nickserv register şifre e-m@il

———————————–

Bu komut sayesinde irc platformunda ilk komut deneyiminizi gerçekleştirirsiniz.Bu komutu yazdiginiz andaki kullandiginiz nickinizi kayıt etmiş olursunuz. Nickinizi kaydettiğiniz şifreniz zor ve hatırlanabilir olmalıdır.Ayrıca şifrenizin ,email adresiniz ile aynı olmamasına dikkat edin.

_________________________________________

/nickserv identify şifre

————————————

Bu komutla daha once register ettiginiz bir nicki identify yani mevcut kullandığınız niçki nickserv`e tanıtır. Bu komutun diğer bir basit şekli ise /pass şifreniz şeklindedir.Bunuda yeni keşfettim.unrealde böyle bir komutta mevcuttur.Nick şifrenizi bu şekilde de girebilirsiniz.

_________________________________________

/nickserv drop nick şifre

————————————-

Diyelimki sıkıldınız ve nickinizi silmek istiyorsunuz ozaman kullanmanız gereken komut drop komutudur.

_________________________________________

/nickserv info nick

——————————-

Şifreli bir niçkin bilgilerine bakmaya yarar.Bir nick hakkında detaylı bilgi almak için bu komutu kullanırız.

_________________________________________

/nickserv set kill on|off

————————————–

Sunucuda değilsiniz ve birileri sizin nickinizi alıp küfür edebilirler.Ki yaparlarda.Yani pek kimsenin aklına gelen bir şey değil bu ancak , siz yinede bu süreyi daha da düşürüp saniye felan yapabilirsiniz.

/nickserv set kill off yazin.

__________________________________________

/nickserv set password yenişifre
/nickserv set passwd yenisifre

———————————————

Sifrenizi yanlışlıkla girmeniz gerekirken bir anda kanalın ortasına yazdınız diyelim.O zaman uyanık biri nickinizi almadan hemen , şifrenizi değiştirin ve yukarıdaki ikş komuttan birini kullanın.Bu komutla şifrenizi değiştirebilirsiniz.Dikkat ikiside aynıdır kimi yerde passwd diye de geçer.

__________________________________________

/nickserv set noop on|off

—————————————–

Komutu aktif hale getirdiginizde yetkiniz olan kanallara girdiğiniz zaman direkmen Op olamayacaksınız. İstediğiniz zaman kanalda siz kendinize op yapabilicesiniz

__________________________________________

/nickserv set url adres

————————————-

Şifreli bir niçke kendi veya sevdiğiniz bir arkadaşın websitesini eklemek istediğiniz ( adres ) kısmına web sitesini ekleyip ygulamanız yeterli olacak.

__________________________________________

/nickserv set nomemo on|off

——————————————

Eger sizi sik sik memoservden mesaj gondererek rahatsiz eden biri varsa ve siz de memo mesajlarina ihtiyaciniz olmadigini dusunuyorsaniz/nickserv set nomemo on komutunu kullanarak size gonderilen tum memolari ignore edebilirsiniz.

/nickserv set nomemo off yazarsaniz nickiniz memolara tekrar acilmis olur..

__________________________________________

/nickserv access add|del adres

———————————————

Bu komutla nickinizin access listini olusturabilirsiniz. Adres yazan kisma yazacaginiz adres ile girdiginiz zaman nickinizde kill koruması varsa bile nickserv sizden sifre istemez. Kötü olan yanıda şudur, adres kısmına eklediğiniz ip nonusun aynısından bu uygulamayı yaptığınız sunucuya aynı ip nonuzdan giriş yapan başkası olduğu zamanda o kişiyede sizin yetkiniz geçmiş olur. Ondan bu komudu uygulamanızı tavsif etmiyorum. Bu şekilde birşeylende karşılaşırsanız o zamanda /nickserv access wipe komudunu uygulamanız yeterli olacak.

__________________________________________

/nickserv ghost nick sifre

————————————-
Nickiniz herhangi bir kisi tarafindan kullanildigi zaman ve ya siz dustugunuz halde nickiniz dusmediyse bu komutla nickinizi kullanani server dan atabilirsiniz.

_________________________________________

/nickserv recover nick sifre

——————————————

Genelde nickserv tarafından niçk tutulduğu zaman kullanılır.

__________________________________________

/nickserv release nick sifre

——————————————

Nickiniz herhangi bir sekilde nickserv tarafindan tutuldugu zaman onu kurtarmak icin kullanilir. Genelde nicki identify etmeyip guest oldugunuz zaman kullanilir

Google Aramaları

Yapılan Yorumlar

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.